Blog / Tehnoloģijas

Vai banku autentifikācijas sistēmas aizstās autentifikāciju ar Latvijas pasta elektronisko parakstu?(0)

Didzis Sprūds | pirmdiena, 2008. gada 3. novembris

Pēdējā laikā arvien biežāk ir pamanāms, ka banku atentifikācijas sistēmas (personas autentifikācija web vidē ar bankas lietotāja numuru un paroli) tiek integrētas dažādos trešo pušu pakalpojumos, piemēram, www.e-latvenergo.lv, www.latvija.lv.

Gluži loģiski, jo banku autentifikācijas sistēmai, salīdzinot ar autentifikāciju, kas tiek veikta, izmantojot Latvijas pasta elektronisko parakstu, ir sekojošas priekšrocības:

Autentificēšanās ar banku izsniegtu lietotāja numuru un paroli ir bezmaksas.

Protams, kā zināms, bez maksas nav nekas, taču šajā gadījumā par šo pakalpojumu maksā sistēmas izstrādātājs / uzturētājs / sponsors, un, droši vien arī tie apzinīgie, vai gluži otrādi, neapzinīgie, kuri ir ir ņēmuši bankā kredītus un tādejādi ļāvuši bankai attiecīgo pakalpojumu piedāvāt. Jebkurā gadījuma - tas ir daudz, daudz labāks risinājums kā Latvijas pasta piedāvātais, kas paredz, ka samaksa tiek tiešā veidā iekasēta no pakalpojuma izmantotāja.

Nav nepieciešams dators, kuram ir uzinstalēts viedkaršu lasītājs.

Manā skatījumā, šis arī ļoti būtisks banku autentificēšanās sistēmu pluss. Tas nozīme, ka es varu izmantot visus e-pakalpojumus pat tad, ja atrodos skolā, darbā, ārvalstīs, vai jebkur citur, kur nav pieejams viedkaršu lasītājs. Pie tam - no jebkura datora, kurš ir pieslēgts internetam.

Interneta banku lietotāju skaits ir daudz lielāks par e-paraksta izmantotajiem - ir sasniegta kritiskā masa.

Tas nozīmē, ka IT sistēmu izstrāde un ieviešana, kas personām piedāvā autentificēties, izmantojot banku lietotāja numuru un paroli no kodu kalkulatora, ir ekonomiski pamatotāka par tādu sistēmu izstrādi, kuras autentifikācijas mehānisms ir balstīts uz Latvijas pasta e-paraksta sertifikātiem.

Nav lieki jāraizējas par autentificēšanās sistēmu uzturēšanu

Nez vai kāds mēģinās iebilist, ka privāto institūciju piedāvāto pakalpojumu kvalitāte ļoti bieži pārspēj valsts sektora pakalpojumu kvalitāti. Vērojot dažādās tehniskās problēmas, kas laiku pa laikam piemeklē Latvijas pasta piedāvāto e-paraksta pakalpojumu, jāsecina, ka arī šis gadījums nav izņēmums.

Ja runājam par Latvijas pasta e-paraksta priekšrocībām, salīdzinājumā ar banku piedāvāto autentificēšanās mehānismu, jāsaka, ka, likumdošanā vēl joprojām par vienīgo tiesisko elektronisko parakstīšanas līdzekli tiek uzskatīts drošs elektroniskais paraksts (gadījumā, ja starp pusēm nav noslēgta rakstiska vienošanās par cita elektroniska paraksta izmantošanu) Kā arī - Latvijas pasta elektronisko parakstu var izmantot arī tie, kas neizmanto vadošo Latvijas komercbanku interneta banku pakalpojumus.

Leave a Reply

  • Email is optional.

e-formas.lv: Survey and HTML Form Builder. Create Online Questionnaires for FREE!

feedback