Blog / Tehnoloģijas

Kā nonivelēt brendu, jeb e-paraksta nedienas(0)

Didzis Sprūds | otrdiena, 2008. gada 12. augusts

E-paraksts. Izklausās lepni un moderni. Un liekas, ka pārdot šādu produktu ir tīrais nieks, jo pats nosaukums jau vien ir visā pasaulē izdaudzināts brends. Tomēr, kā redzams Latvijas gadījumā, tas vien, ka kaut kas tiek nosaukts par "e-parakstu", negarantē šī produkta veiksmi. Elektronisko parakstu izmanto vien nedaudzi un Latvijas Pastam tas rada zaudējumus.

Neizpratni rada medijos izskanējusī informācija, ka tā kā Latvijas Pastam e-paraksts ir radījis 3 miljonus latu zaudējumus, tā administrēšanu plānots uzticēt VAS "Latvijas valsts radio un televīzijas centram". (LVRTC). Jājautā - vai ir iemesli, kāpēc e-paraksts LVRTC vadībā nenesīs zaudējumus?! Un, protams, šī publicitāte, nekādā gadījumā nav uzskatāma par pozitīvu PR, drīzāk par neprasmīgu krīzes komunikāciju.

Manā skatījumā, viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc Latvijas Pasta e-parakstam "neiet", ir neadekvāti augstā cena. Lai privātpersona iegūtu savā īpašumā e-paraksta viedkarti ir jāšķiras no 24Ls. Pie tam - šādi izdevumi ir sagaidāmi reizi divos gados + jāiegādājas arī viedkaršu lasītājs + jāmaksā 35 santīmi par katru laika zīmogu. (kuru iespējams apmaksāt tikai izmantojot CityCredit sniegtos pakalpojumus) Rezultāts patiešām nesanāk diez ko "apetīklīgs". Pie tam - pirms pakalpojuma apmaksas, potenciālajiem e-paraksta lietotājiem nav iespēja pārliecināties, vai šis produkts patiešām ir viegli izmantojams un atvieglos dzīvi.Ļoti iespējams augstajai cenai pie vainas ir gaidas, ka agri, vai vēlu cilvēkiem e-paraksts būs jāizmanto un viss "veikals" nesīs lielu peļņu. Taču, īstenojot šādu politiku, brīdis, kad Latvijā cilvēki aktīvi izmantos elektronisko parakstu, var arī nepienākt.

Lai gan nav iznācis "paspēlēties", piemēram, ar Igaunijas e-parakstu, tomēr liekas, ka Latvijas pasta piedāvātajam e-paraksta pakalpojumam būtu jābūt vienkāršākam. Tas attiecas gan uz sistēmas konfigurēšanu, gan izmantošanu. Jo pašreiz, lai uzinstalētu visus nepieciešamos sertifikātus tā izmantošanai, jābūt apveltītam ar zināšanām un lielu pacietību, un arī pati paraksta izmantošana nav nemaz tik intuitīva.

Interesanti, ka Latvijas pasta mājaslapas sadaļā, kur minētas e-paraksta aktualtiātes, dominē viena ziņa: "E-paraksta darbības traucējumi". Kopumā redzami 13 ziņojumi ar šādu virsrakstu. Šķiet ir pēdējais brīdis padomāt, kā mediju telpā ienest kādu pozitīvu ziņu par e-parakstu...Un to vislabāk ir paveikt, sniedzot kvalitatīvu un noderīgu pakalpojumu par saprātīgu samaksu.

Leave a Reply

  • Email is optional.

e-formas.lv: Survey and HTML Form Builder. Create Online Questionnaires for FREE!

feedback