Blog / Tehnoloģijas

Kāpēc ir svarīgi, lai interneta lapas kods validētos / Testējam ministriju mājaslapas(0)

Didzis Sprūds | otrdiena, 2008. gada 16. septembris

w3c validation

Ja valodas gramatikas likumi ir tie, kas nosaka, kas jāņem vērā runājot vai rakstot, tad HTML standarti nosaka to, kādi likumi un noteikumi ir jāievēro, veidojot un papildinot interneta mājaslapas. To, vai lapa atbilst HTML standartiem, vai vienkāršāk - vai tās kodā nav kļūdas, iespējams noskaidrot lapu validējot, jeb salīdzinot ar starptautiski pieņemtajiem standartiem. Pārbaudīt to, vai lapā nav kļūdas, iespējams bez maksas ar Interneta koncorcija piedāvāto rīku http://validator.w3.org/

Ir vairāki iemesli, kāpēc ir nepieciešams, lai interneta lapa atbilstu pieņemtajiem standartiem:

1) Ja interneta lapas kodā ir kļūdas, interneta pārlūks tās cenšas izlabot pēc saviem ieskatiem, kā rezultātā lapa dažādās interneta pārlūkprogrammās var izskatīties atšķirīgi, vai iespējams - vispār nestrādāt. Tā kā interneta pārlūka versijas mēdz mainīties, pastāv iespēja, ka, pat tad, ja, izmantojot iepriekšējo pārlūku, lapā nav novērojamas būtiskas problēmas, uzinstalējot jaunāko pārlūka versiju, viss teksts būs "aizbraucis" stūrī un informācijai piekļūt nebūs iespējams.

2) Ja mājaslapas kods ir bez kļūdām, papildināt lapu un pievienot tai jaunus elementus ir daudz vienkāršāk. Iedomājieties, cik viegli Jums būtu turpināt tekstu, kuru spēj izlasīt tikai tā rakstītājs?!

3) Lapai, kuras HTML kods ir ar kļūdām, ielādes laiks būs ilgāks, kā lapām, kuru kods ir bez kļūdām. Un ja lapa neielādējas 5-10 sekunžu laikā, pastāv ļoti liela iespēja, ka lietotājs lapu tā arī neapmeklēs.

4) Tā pat kā dažādi interneta pārlūki mēdz interpretēt kļūdainas lapas atšķirīgi, tā arī interneta meklēšanas rīki būs spiesti interpretēt vai izlaist kļūdainās lapas vietas. Tas nozīmē, ka pastāv iespēja, ka lapu, kura ietver HTML kļūdas, nebūs iespējams atrast ar Google vai citiem meklēšanas rīkiem.

5) Lapas validēšanās ir būtisks lapas kvalitātes kritērijs. Ja mājaslapas kods ir bez kļūdām, tas neapšaubāmi liecina par profesionalitāti. Jūs taču nevēlētos ņemt nopietni cilvēku vai iestādi, kura vienā rakstā ielaiž 1000 gramatikas kļūdas, vai ne tā?

Ir pierasts uzskatīt, ka valsts iestāžu izplatītajiem tekstiem ir jābūt gramatiski pareiziem. Tāpēc vēlējāmies paskatīties, vai arī valsts iestāžu mājaslapu kods ir bez kļūdām:

Un tā - pārbaude, kas tika veikta 15.09.2008, validējot mājaslapu sākumlapas, atklāj sekojošus rezultātus:

Aizsardzības ministrija 55 kļūdas; 35 brīdinājumi
Ārlietu ministrija 77 kļūdas; 83 brīdinājumi
Bērnu un ģimenes lietu ministrija 61 kļūda; 2 brīdinājumi
Ekonomikas ministrija 1291 kļūdas, 4 brīdinājumi
Finanšu ministrija pārbaude nebija iespējama
Iekšlietu ministrija 232 kļūdas; 9 brīdinājumi
Izglītības un zinātnes ministrija 395 kļūdas
Kultūras ministrija 155 kļūdas, 4 brīdinājumi
Labklājības ministrija 109 kļūdas
Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija 37 kļūdas, 13 brīdinājumi
Satiksmes ministrija 104 kļūdas; 9 brīdinājumi
Tieslietu ministrija 4 kļūdas, 13 brīdinājumi
Vides ministrija 172 kļūdas, 3 brīdinājumi
Veselības ministrija 26 kļūdas, 28 brīdinājumi
Zemkopības ministrija 230 kļūdas, 46 brīdinājumi
Īpašu uzdevumu ministra sabiedrības integrācijas lietās sekretariāts 31 kļuda, 21 brīdinājumi
Īpašu uzdevumu ministra elektroniskās pārvaldes lietās sekretariāts 149 kļūdas, 22 brīdinājumi

Kā redzams, kļūdas ir visās mājaslapās. Un daudzās to skaits ir ievērojams. Ieteikums, lai šādu situāciju novērstu ir sekojošs: izsludinot iepirkumu par mājaslapas izveidi vai atjaunošanu, izstrādātajam ir jāgarantē, ka lapas kods ir bez kļūdām, kā arī - veicot jebkādas izmaiņas saturā, ir nepieciešams pārliecināties, vai lapā nav ieviesušās jaunas kļudas.

Mācīsimies rakstīt pareizi! :)

Leave a Reply

  • Email is optional.

e-formas.lv: Survey and HTML Form Builder. Create Online Questionnaires for FREE!

feedback