Blog / Tehnoloģijas

Paldies, Jāni, ka izmantojāt mūsu pakalpojumus, jeb ko sagaidīt un kā strādā jaunais Lattelecom pakalpojums "Mobilais ID"(2)

Didzis Sprūds | sestdiena, 2009. gada 25. jūlijs

Mobilais ID

Kopš pagājušās nedēļas Lattelecom piedāvā jaunu pakalpojumu - "Mobilais ID". Tā ir mobilā telefona SIM karte, kas kalpo kā pases aizvietotājs - ar to iespējams attāliniāti apliecināt savu identitāti un līdz ar to autorizēties dažādās mājaslapās un izmantot e-pakalpojumus. Par piemēru, saņemt analīžu rezultātus no Gulbja laboratorijas. Lai gan e-pakalpojumu klāsts, kuros iespējams autorizēties, izmantojot Mobilo ID, pagaidām nav parāk liels, es lieku cerības uz šo pakalpojumu.

Lietotājam autorizācijas vai paraksta viekšanas izmaksas ir 0,05Ls, kas, vairāk vai mazāk, ir ok. Pieņemu, ka, lai aplūkotu savu konta izrakstu bankā, šos 5 santīmus nez vai kāds gribēs maksāt, bet, lai parakstītu kādu e-dokumentu, maksa šķiet pieņemama. Bažas gan rada LMT mājaslapā publicētā informācija, ka 0,05Ls šis pakalpojums maksā iepazīšanās periodā, kas ir līdz 31. oktobrim, taču, cerams, ka Lattelecom un LMT izvairīsies no uzkāpšanas uz Latvijas pasta e-paraksta grābekļa, un arī turpmāk maksa par šo pakalpojumu nepārsniegs reālo ieguvumu, kuru tas sniedz

Par to, kā notiek Mobilā ID instalēšana mobilajā telefonā.

Kopā ar savu mobilo telefonu un pasi jādodas uz kādu no Latvijas Mobilā telefona klientu apakalpošanas centriem, kur telefona vecā SIM karte tiks samainīta pret jaunu. Pirmajiem 1000 gribētājiem līdz 28. jūlijam šis pakalpojums ir bez maksas, pārējiem būs jāšķiras no Ls 3,63. Nez kas notiks pēc 2 gadiem, kad paraksta derīguma termiņš būs beidzies un būs vēlme to atjaunot...baidos, ka šķiršanās atkal no Ls 3,63 ir garantēta... Par telefonu numuriem, kas glabājas uz vecās SIM kartes, gan varat neuztraukties - tie visi tiks pārkopēti uz jauno karti, pie tam - Jūs saņemsiet atpakaļ arī veco karti, kas var noderēt kā backup gadījumos, kad veiksmīgi izdodas pazaudē mobilo telefonu.

LMT klientu apkalpošanas centrā Brīvības ielā 55, kur savu SIM karti mainīju es, šis process aizņēma ~20 minūtes. Pēc dažiem LMT darbinieka mēģinājumiem, telefona zvaniem un frāzēm "Dīvaini...laikam apstājās..Mēģināsim vēlreiz." viss sanāca ok. Vienīgi nedaudz nekorekti, ka līguma noteikumi (tie ar mazajiem burtiņiem), man tika iedoti tikai pēc tam, kad jau biju parakstījies. Un vispār - tie nebija paredzēti lasīšanai, jo fonta izmērs bija mikroskopisks. Bet tos jau tā pat neviens nelasa...līdz brīdim.

Pieņemu, ka šī pakalpojuma izmantošana varētu šķist nedaudz apgrūtinoša tiem, kuriem ir problēmas atcerēties dažādas paroles, kodus, ciparu kombinācijas utt. Šajā gadījumā Jums būs jāiegaumē vismaz 2 kodi: Mobilā ID pieejas kods (vismaz 5 cipari) un Mobilā ID paraksta kods (vismaz 6 cipari). Ieteikums: varbūt der izmantot kādu drošu web servisu, kur šos kodus uzglabāt, par piemēru, www.passpack.com

Jāpiebilst gan, ka ir telefonu modeļi, kuri neatbalsta šo risinājumu, tāpēc, ja nav vēlme sabojāt garastāvokli, pirms došanās uz LMT, būtu labāk piezvanīt un uzjautāt, vai Tava telefona un Mobilā ID savienība ir iespējama.

Izmēģināju autorizēties LMT mājaslapas sadaļā "Mans LMT". Sanāca diezgan ātri un vienkārši. Atlika ievadīt savu telefona numuru, 3 ciparu drošības kodu un piekļuves kodu un pēc 5 sekundēm jau mana identitāte bija noskaidrota. Vienīgi pirmajās reizēs, nez kāpēc, no mobilā telefona nāca laukā tam neraksturīgi skaņas signāli...

Ja ir interese uzzināto par mobilo ID ko vairāk, varat ielūkoties www.mobilaisid.lv. Atšķirībā no e-paraksta projekta, informācija ir pasniegta samērā skaidri un saprotami.

Comments

 • Aigars L says:

  SIM kartē netiek instalēts Mobilais ID, taču SIM karte atļauj izveidot Privātās/publiskās atslēgas, kas vēlāk tiek izmantotas saziņai ar serveriem.

  Posted 11 years, 3 months ago

 • didzis.spruds says:

  Paldies par komentāru! Ņemšu šo faktu vērā.

  Posted 11 years, 2 months ago

Leave a Reply

 • Email is optional.

e-formas.lv: Survey and HTML Form Builder. Create Online Questionnaires for FREE!

feedback